Zakaj na menopavzo na delovnem mestu ne smemo pozabiti?
S pospeševanjem gradnje bolj inkluzivnih in raznolikih delovnih okolij, je ključnega pomena, da prepoznamo edinstvene izkušnje in izzive, s katerimi se soočajo posamezne skupine zaposlenih. Med drugim, sem spadajo tudi posameznice, ki menstruirajo, in ki gredo skozi menopavzo. Izvajanje celovitih politik, ki obravnavajo menstruacijo in menopavzo na delovnem mestu, ni le koristno za dobro počutje in produktivnost zaposlenih, temveč tudi ključen korak k doseganju raznolikosti, enakosti in vključenosti (DE&I) v sodobnem delovnem okolju.
Menstruacija: razbijanje mitov in tabujev
Menstruacija je naraven proces, ki vpliva na pomemben del delovne sile. Kljub temu, pa lahko družbena stigma, povezana z menstruacijo, pogosto vodi v molk, nelagodje in celo diskriminacijo. Vnaprej določena in premišljena politika menstruacije na delovnem mestu, lahko to stigmo pomaga prekiniti in s tem ustvariti okolje, kjer se zaposleni in zaposlene počutijo podprto in razumljeno.
Tukaj so trije koraki, ki jih lahko storite in naredite korak naprej.
- Fleksibilni delovni dogovori
Fleksibilni delovni dogovori, kot so delo od doma ali prilagojeni delovni časi, lahko posameznicam zagotovijo fleksibilnost, ki jo potrebujejo za upravljanje izzivov, povezanih z menstruacijo. Ti lahko namreč vključujejo fizično nelagodje, utrujenost, nihanje razpoloženja ali druge simptome, povezane z menstruacijo. Z zagotavljanjem prožnosti za upravljanje lastnega delovnega obsega v tem času, lahko povečate zadovoljstvo zaposlenih, s tem pa pozitivno vplivate na njihovo produktivnost in zvestobo podjetju.
- Dostop do menstruacijskih izdelkov
Zagotavljanje brezplačnih menstrualnih izdelkov na delovnem mestu lahko pomaga olajšati finančno breme, s katerim se srečujejo vse posameznice v obdobju menstruacije. Prav tako pa lahko to predstavlja vašo zavezanost k enakosti spolov in inkluzivnosti v delovnem okolju. Z zagotavljanjem teh bistvenih izdelkov delovno okolje postane bolj podporno in spoštljivo do potreb in pravic svojih zaposlenih.
- Izobraževanje in ozaveščanje
Vključitev izobraževanja o menstrualnem zdravju kot del programov za dobro počutje zaposlenih ali usposabljanju glede raznolikosti lahko prispeva k ustvarjanju bolj inkluzivnega delovnega okolja. Razumevanje bioloških procesov in izzivov, povezanih z menstruacijo lahko zmanjša stigma, spodbuja empatijo in razumevanje ter spodbuja odprt dialog.
Menopavza: premagovanje vrzeli
Menopavza je še en mejnik v življenju, ki lahko pomembno vpliva na dobro počutje in produktivnost na delovnem mestu. Vendar je pogosto spregledana in le redko razumljena. Izvajanje politik, ki so prijazne do menopavze, lahko te manjke izboljšuje in zagotavlja, da se posameznice, ki tako ali drugače menopavzo doživljajo, počutijo podprte in cenjene.
V nadaljevanju si lahko ogledate tri ideje, kako lahko delovno okolje naredite bolj menopavzi prijazno.
- Podpora zdravju in dobremu počutju
Zagotavljanje dostopa do virov, kot so informacije, svetovanje in podporne skupine, lahko zaposlenim, ki doživljajo menopavzo, pomaga, da učinkovito obvladujejo svoje simptome. Programi za pomoč zaposlenim, iniciativa za dobro počutje in zdravstvena zavarovanja, ki krijejo terapije in zdravljenja povezane s menopavzo, so primeri podsistemov podpore, ki lahko izboljšajo splošno dobro počutje zaposlenih.
- Fleksibilnost in prilagoditev
Menopavza lahko prinese s seboj fizične in čustvene spremembe, ki lahko vplivajo na delovno uspešnost posameznika. Ponudba fleksibilnih delovnih dogovorov, kot so prilagojeni urniki ali odmore, lahko pomaga olajšati simptome, povezane z menopavzo, tako da se poveča produktivnost in kaže, da delodajalec ceni in prilagaja raznolike potrebe svojih zaposlenih.
- Usposabljanje in ozaveščanje za upravljavce
Usposabljanje upravljavcev o menopavzi lahko pomaga, da bolje razumejo izzive, s katerimi se soočajo posamezniki, ki doživljajo to fazo v življenju. Ta znanja omogočajo upravljavcem, da zagotovijo ustrezno podporo, naredijo ustrezne prilagoditve in spodbujajo bolj inkluzivno delovno okolje.
Poslovni primer za izvajanja politike menstruacije in menopavze
zvajanje politik menstruacije in menopavze na delovnem mestu presega spodbujanje inkluzivnosti in enakosti – to je tudi pametna poteza, ki koristi tako zaposlenim kot delodajalcem. Če prepoznamo in podpiramo edinstvene izkušnje posameznikov, ki menstruirajo in gredo skozi menopavzo, lahko gojimo raznoliko, enako in vključno delovno okolje, kjer lahko vsakdo dobro uspeva.
- Povečana zadržanost in privlačnost: Delovno okolje, ki razume in podpira posebne potrebe posameznikov, ki menstruirajo in gredo skozi menopavzo, je bolj verjetno, da privabi in zadrži raznolik kader. Zaposleni cenijo delovno okolje, ki daje prednost njihovemu dobremu počutju, kar vodi v višje stopnje zadovoljstva zaposlenih in nižje stopnje prestopa.
- Izboljšana produktivnost: Ko se zaposleni počutijo podprto in razumljeno, so bolj vključeni in produktivni. Politike menstruacije in menopavze, ki ponujajo prilagodljivost, prilagoditve in podporo prispevajo k bolj zdravi in srečnejši delovni sili, kar vodi do povečane produktivnosti in delovne uspešnosti.
- Pravne in etične obveznosti: Mnoge države imajo zakone in predpise, ki predpisujejo politike dela, povezane z menstruacijo in menopavzo. Kot delodajalci je naša odgovornost, da se držimo teh predpisov in zagotavljamo enako obravnavo in enake možnosti za vse zaposlene.
Zaključno, izvajanje celovite politike menstruacije in menopavze na delovnem mestu ni le vprašanje enakosti in inkluzivnosti, temveč je tudi strateški korak, ki koristi tako zaposlenim kot delodajalcem. Z zavedanjem in podporo edinstvenih izkušenj posameznikov, ki menstruirajo in gredo skozi menopavzo, lahko spodbudimo raznoliko, enako in vključno delovno okolje, kjer lahko vsakdo dobro uspeva.
Podcast o menstrualnem zdravju v službi
Rosalia Lazzara-Tilley, direktorica podjetja Manuka Media in ustvarjalka podcasta The Money Honey – Women in Property and Finance je v eni izmed svojih epizod spregovorila o tem, kako lahko menstrualni zdravstveni simptomi vplivajo na posameznice pri delu. K pogovoru je povabila Clare-Louise Knox, direktorico in ustanoviteljico svetovalnega podjetja See Her Thrive, ki se osredotoča na svetovanje v povezavi z ženskim zdravjem na delovnem mestu. Med drugim, sta govorili tudi o dodatnih izzivih, s katerimi se lahko ženske zaposlene soočijo pri delu v sektorjih, kjer prevladujejo moški, kot je na primer gradbeništvo.
Podcastu lahko prisluhnete tej povezavi in morda se kaj novega naučite.
Lahko pa seveda začnete z manjšimi koraki, za kar so svetovni dnevi idealni. Približuje se namreč 18. oktober – svetovni dan menopavze, ki je lahko popolna odskočna deska za razvoj zgoraj omenjenih praks in politik v vašem podjetju!