Zakaj je dobro ravnati družbeno odgovorno?
Trajnostnost je nov zeleni trend, ki bo sooblikoval družbo prihodnjega obdobja. Z mega globalnimi trendi, kot so denimo vprašanje varnosti, zdravstvenih kriz, negotovost energetske industrije, podnebna problematika, prehrambena kriza ob vse večji rasti prebivalstva, postaja trajnost prioriteta v marsikateri organizacij. Zakaj sploh biti trajnostno naravnani? Ne zgolj, da s spodbudo družbenih in okoljskih sprememb ravnate družbeno odgovorno, koristi trajnostnega delovanja so številne. Omenjeno družbeno odgovornost podjetja moramo razumeti v širšem pomenu, govorimo namreč o ekonomski, družbeni in okoljski uspešnosti organizacije. Med koristi trajnostnega razvoja lahko štejemo …
– KREPITEV UGLEDA
Z ustrezno vzpostavitvijo trajnostne strategije, ki ščiti okolje in vaše zaposlene, se lahko zaščitite v primeru nepredvidljivih situacij, obenem pa krepi svoj ugled na trgu kot družbeno odgovorna, inovativno trajnostno naravnana organizacije, ki ima skupne vrednote, kakor vse bolj družbeno ozaveščeni deležniki.
– KJE se skrivajo priložnosti?
Z upoštevanjem vse bolj strogih regulativ se organizacija izogne nepotrebnim sankcijam in prekinitvenim situacijam, ki negativno vplivajo na njeno poslovanje. V Priročniku trajnostnega poslovanja je naveden podatek, da Komisija za poslovni in trajnostni razvoj (Business & Sustainable Development Commission) v študiji Better Business, Better World (2017) vrednoti, da obseg priložnosti za organizacije, temelječih na zastavljeni agendi 2030 za trajnostni razvoj OZN, nosil vrednost vsaj 12 trilijonov na letni ravni.
– POVEČANJE KONKURENČNE PREDNOSTI
Najbolj privlačna zaposlitvena mesta za iskalce zaposlitve in inovativna partnerstva so podjetja, ki so trajnostni potencial že prepoznala in si tako prilastila privilegij zaračunavanja cene s pribitkom zaradi pridobljene trajnostne prepoznave na trgih.
- ZMANJŠEVANJE STROŠKOV
Do višje donosnosti naložbe (ROI) privede zmanjševanje operativnih stroškov, ki jih lahko dosežete s trajnostno porabo energije. Univerza v Oxfordu je z raziskavo dokazala, da dobre poslovne prakse lahko vodijo do dobičkonosnosti, ker usmerjajo do višjih prihodkov in splošnega poslovanja. Kljub višjim začetnim stroškom, lahko prihranite s ponovno uporabljenimi materiali, optimizacijsko delovnih prostorov ali s prihrankom energije.
Podnebne spremembe, ki nam že sedaj vse pogosteje »križajo načrte« so odraz preseženih planetarnih mej. Zemlja postaja vse manj gostoljubna, kar pa povzroča znatno in hitro poslabšanje človekove blaginje širom sveta. S trajnostnimi koraki se lahko tako posamezniki, kakor tudi organizacije, družba kot celota spet priučimo življenja znotraj zemljinih zmožnosti, kar pa ne pomeni pomanjkanja, temveč precejšne koristi ugodnosti.