Vrnitev v pisarne? Vsem ne bo prav.
Marca 2020, je bilo hitro urgiranje in pošiljanje zaposlenih na delo od doma hvale vredno in opevano. Globalna podjetja, ki so se hitro odzvala, so bila medijsko izpostavljena, prav tako njihove dobre prakse spopadanja z nenadnim delom od doma in spodbudami svojim zaposlenim.
Kaj pa zdaj? Kot izgleda, je pandemija mimo, življenje se po delih vrača v stare tirnice in delo ni nobena izjema. Pa se delo res lahko popolnoma vrne v prejšnji “status quo”? Izkušnja NBC Universal je pokazala, da so se ljudje privadili na delo od doma in tega v celoti niso pripravljeni opustiti.
Za prehod s polnega delovnega časa na daljavo na hibridno obliko dela ali stalno prisotnost v pisarni je potrebna prilagoditev – in za mnoge je bil to neroden proces. Številni zaposleni se težko otresejo navad, ki so jih razvili v času dela od doma, v pisarno pa ne sodijo. Stvari, kot je vodenje sestankov v trenerki, kraja drznega popoldanskega spanca ali celo korakanje po sobi za razmislek o idejah. Po drugi strani pa se bodo nekatere od teh navad sčasoma razblinile, saj bo pisarna zaposlene ponovno prisilila k ustreznemu vedenju, takšnemu, ki jim je bilo prej normalno. Nekaj namigov, kako se kot vodja tega lotiti, si lahko ogledate na enem izmed naših prejšnjih blogov.
Kaj pa, če se zaposleni delu na daljavo ne želijo odreči?
V neštetih organizacijah je delovni čas postal čas pred zaslonom. V številnih primerih, smo dela na tak način že tako vešči, da lahko to za delodajalce, ki si želijo vrnitve svojih zaposlenih v pisarne lahko moteče. Zato se pri vodjah lahko pojavi vprašanje, kaj bomo naredili, če vse pokličemo nazaj v pisarno, a tega nihče ne želi storiti?
Prav to se je namreč nedavno zgodilo v ameriškem podjetju NBC Universal. Vodja je vrnitev v pisarne naznanil na video klicu in brez predhodnega opozorila zahteval da se vsi vrnejo v pisarne. Namesto pričakovanega tihega godrnjanja, pa so se zaposleni uprli. Soglasno so se strinjali, da direktiva vodstva ni smiselna, kot razloge pa navajali strah pred okužbo s Covid-19, problem z varstvom otrok in podivjane cene goriva.
Vodstvo pa takšnega odziva ni pričakovalo. Namesto enostranske spremembe politike podjetja, so zaposleni spregovorili, idejo zavrnili in s tem verjetno tudi za vedno spremenili dinamiko med delodajalcem in zaposlenim v podjetju.
Se to lahko zgodi tudi vam?
Raziskovalci Gartnerja so ugotovili, da je bilo še v začetku leta 2021, kar 50 % direktorjev prepričanih, da bodo svoje zaposlene v bližnji prihodnosti v celoti vrnili v pisarno, torej vseh 5 dni v tednu. Zdaj, na sredini leta 2022, ko je ta bližnja prihodnost tukaj, pa isti raziskovalci ugotavljajo, da si je 30 % teh direktorjev si je premislilo.
Rezultati druge raziskave dela na daljvo so pokazali, da 35 % anketiranih zaposlenih pravi, da niso imeli “nikakršnih posledic”, če se niso vrnili v pisarno, ko jih je delodajalec za to prosil.
In tako nekako bo izgledala tudi prihodnost dela. Zaposlenim so med pandemijo dobili več vpliva na to, kje in kako delajo, kar se bo v prihodnost samo še ojačalo. Kaj pa vodje? Prilagodljivost vostvenega kadra bo postala konkurenčna prednost in zelo iskana lastnost, katere implementacija se bo zagotovo poznala tudi v vaši poslovni strategiji.