Kako prepoznamo “greenwashing”?
O »zelenem zavajaju« ali »greenwashingu« sem že pisala. Ampak, kako ga prepoznamo v vsakodnevni kakofoniji projektov?
Poglejmo si 5 klasičnih kazalnikov:
1. Okoljske podobe
Ko podjetja uporabljajo slike zelenih rastlinskih listov, živali, zelene embalaže in podobno, skušajo na vizualni ravni kazati na »naravno«, »eko«, »bio«, »okolju prijazno«. Kar pa seveda ni nujno povezano z dejanskimi aktivnostmi ali poslovanjem podjetja. Še več: izkušnje kažejo, da imajo dejanski »okolju prijazni« izdelki »raje« preproste slike in preprosto embalažo.
2. Zavajajoče oznake
Nekateri izdelki so označeni kot “certificirani”, “100 % organski” itd. brez kakršnihkoli informacij, ki bi to dokazovale. Tukaj nam mora ‘alarm zelo glasno piskati’, saj obstaja velika verjetnost, da so te oznake ustvarili sami in jih preprosto dodali na embalažo, oglase in preostalo komunikacijo. Že preprost Google vnos nam lahko hitro pove kateri certifikati so verodostojni in katere so oblikovali kar hišni ustvarjalci podjetij.
3. Skriti kompromisi
Korporacije se lahko predstavljajo kot okolju prijazne in trajnostne, a vseeno ne razkrijejo kompromisov v ozadju. Denimo: trditev nekaterih proizvajalcev oblačil, da uporabljajo »naravne« ali »reciklirane« materiale, medtem ko so oblačila sešita v nečloveških pogojih.
4. Nepomembne trditve
Včasih naletimo na oznake, da so izdelki brez določenih kemikalij. Vse lepo in prav, če ne bi bile ravno te prepovedane z zakonom in je zatorej informacija popolnoma irelevantna. To lahko ponovno preveri vsak posameznik, ter pobrska tudi za drugimi sicer dovoljenimi kemikalijami, ki pa morda vseeno niso najbolj prijazne.
5. Manjše zlo
To se nanaša na primer, ko je trditev podjetja resnična znotraj določene kategorije izdelkov, a ne glede na to prevladuje večje tveganje. Tak primer je denimo pri t.i. elektronskih cigaretih, »vejpih« in podobnih alternativah – še vedno gre za zdravju izjemno škodljiva dejanja, samo v drugi preobleki.
Zeleno zavajanje je torej prav to – zavajanje. Zato moramo biti vedno pozorni, opraviti svojo raziskavo in pri tem uporabiti verodostojne vire. Menite, da bi ga sami lahko prepoznali?