Kako lahko preprečimo, da bi drugi manipulirali z nami in nas izkoriščali?
Manipulacija kot sama beseda ima izrazito negativen prizvok. Ljudje povezujejo manipulacijo s slabimi medsebojnimi odnosi in nečim negativnim, laganjem ter izkoriščanjem drugih. Pa vendar je manipulacija prisotna vsepovsod okoli nas, ne le v odnosih. Pomislite samo na reklamne oglase na televiziji ali pa na kupovanje hrane v trgovini in recimo na politične govore. Skupna jim je manipulacija, kjer so informacije podane na način, da dosežejo neki cilj. Torej ali vam želijo nekaj prodati, vas v trgovini premamiti, da izberete dražji izdelek na polici ali pa da jim verjamete, da bodo z izvolitvijo spremenili vaš svet na boljše. Torej manipulacija je prisotna povsod okoli nas. In nezavedno jo verjetno uporabljate tudi vi.
Torej kako se ubraniti pred nekom, ki manipulira z nami? In najprej, kako sploh prepoznamo manipulacijo?
Odgovor na to je kratek in lahek, pa vendar po drugi strani ni – razvijete čut in sposobnost opazovanja okolice. Torej morda že opazite vse manipulacije okoli sebe – pa tega le ne znate ubesediti. Opazujte obnašanje ljudi, njihove reakcije – pozorni bodite, kako se obnašanje ponavlja in kaj ga povzroči. Prepoznajte, ko manipulirajo z drugimi. In ko boste videli znake, da nekdo manipulira z vami, boste lahko ustrezno reagirali.
Znaki so lahko zelo različni: od pretirane prijaznosti do jeze in vpitja. Pomembno je poudariti, da je manipulacija le tisto obnašanje, ki je načrtno ustvarjeno, da vpliva na nekoga drugega. Seveda smo vsi kdaj jezni ali pa veseli, pa to še ne pomeni, da manipuliramo. Lahko pa ljudje vsa ta čustva uporabijo v svojo korist, da dosežejo svoj cilj.
Pri ljudeh in v odnosih bodite pozorni na veliko karizmo in šarm ter poskuse drugih, da uporabijo vaša čustva in vas v nekaj prepričajo. Manipulatorji v odnosih večkrat poskušajo ustvariti občutek slabe vesti in dolžnosti, to pa delajo s kombinacijo jeze in pretirane ljubeznivosti.
Pri učenju in prepoznavanju takih situacij pomaga seveda tudi, da se spoznate s kakšno teorijo ali literaturo, vezano na temo.
Primer take teorije je t.i. arhitektura izbire, ki je povezana z idejo kombinacije spoštovanja svobode/svobode izbire – vendar spodbujanja določenih dejanj. Arhitektura izbire je prav tako podobna konceptu hevristike, ki spreminja rezultate, ne da bi spremenila osnovne preference ljudi, kar je opisal znani politolog William H. Riker.
Arhitektura izbire je eden izmed načinov manipulacije ljudi, ki se uspešno uporablja predvsem pri manipuliranju potrošnikov v prehrambeni industriji. Spomnite se polic z dragimi izdelki, ki smo jih omenili na začetku. Teorijo pa lahko seveda uporabimo tudi na delovnem mestu, v medsebojnih odnosih in navsezadnje v vsakdanjem življenju.
Manipulacija pa ni nujno samo slaba stvar – lahko nanjo gledate tudi tako, da je to ustvarjanje okolja za prave odločitve. Recimo: sami veste, da je nekaj za vašega bližnjega dobro in ga poskušate prepričati v tem. Veste, da z vašimi sodelavci v službi včasih ne najdete skupnega jezika, vendar poskrbite za to, da skupaj še vedno dobro delate. To naredite s komunikacijo in prepoznavanjem okolice ter obnašanja nekoga drugega. Vse to pa je prepoznavanje in uporaba manipulacije.
Torej spoznali smo se z manipulacijo in kako je prisotna vse okoli nas. Naučiti se moramo, kako jo prepoznati in jo ustaviti, ko jo nekdo uporablja proti nam, ter kako jo uporabiti v dobre namene, ko gre za druge. Manipulacija oziroma vplivanje na razmišljanje in delovanje drugih je torej lahko orodje, ki je uporabljeno v pozitivne namene. Svoje novo znanje lahko uporabite za nekaj dobrega in z uporabo tehnik pomagate prijatelju ali pa popravite odnos s sodelavcem na delovnem mestu.