JAVNO NASTOPANJE: OČESNI STIK ALI KAJ SPOROČAJO NAŠE OČI
Predstavljajte si, da je vse, kar sporočamo sestavljeno kot ledena gora: nekaj gore vidimo nad gladino, velike večine pa ne, ker se skriva pod gladino. Del pod gladino je neverbalna komunikacija, ki na ljudi okoli nas vpliva na nezavedni ravni (prejšnji zapis).
Med neverbalno komunikacijo, torej govorico telesa, spada seveda tudi obrazna mimika in z njo, očesni stik. Ameriško podjetje CareerBuilder, ki je že več kot 20 let v ospredju inovacij na področju uporabe podatkov in tehnologije za razvoj človeškega kapitala, je izvedlo raziskavo, kaj managerji najbolj opazijo pri telesni govorici, ko intervjuvajo kandidata za delovno mesto. Ugotovili so, da kar 67 % vprašanih managerjev opazi, če kandidat ne vzpostavi očesnega stika.
Vsi smo že kdaj opazili tovrstno pomanjkljivost pri drugih: nervozen govornik se je pogovarjal z listom ali tlemi, politik ima odlične odnose s svojimi zapiski in ne z ljudmi na sedežih, uporabnik PowerPoint prezentacije ima dialog z zaslonom, medtem ko svoje občinstvo na žalost ignorira. Na neki nezavedni ravni nas vse to zmoti. Še več, povzroči, da začnemo ignorirati samo vsebino in včasih se nam prikradejo misli kot so: ali oseba sploh ve kaj govori, ali govori resnico, mogoče pa se trudi kaj prekriti?
Izogibanje očesnemu stiku ima lahko tudi bolj agresivno sporočilo: ignoriranje ali nestrinjanje. Oglejte si spodnji posnetek, ko je Angela Merkel na srečanju s turškim predsednikom Erdoganom, večkrat poskušala vzpostaviti očesni kontakt, vendar brez uspeha. Erdogan se je odločil ignorirati očesni stik, saj se ni strinjal z njenim komentarjem.
Več kot očitno se spodrsljaji (ali pa namerno nebesedno nestrinjanje) dogajajo tudi največjim profesionalcem, kot je angleška kraljica Elizabeta II.
V posnetku je preko obrazne mimike in očesnega stika jasno razviden prezir kraljice, namenjen izbiri obutve obiskovalke.
Očesni stik je prenašalec množice informacij – uporabite ga!