DELO OD DOMA: DIGITALNA PRIPRAVLJENOST ZAPOSLENIH

Tehnologija je hočemo, nočemo postala del našega vsakdana in mogoče bolj kot si sploh predstavljamo “prevzela” naša življenja. Velik plus pa je, da nam digitalna tehnologija pomaga biti bolj povezani med seboj in z organizacijami, s katerimi sodelujemo. Odpirajo nam trge, ustvarjajo delovna mesta in nas bolje povezujejo s strankami.

Cisco je izvedel raziskavo, in sicer Indeks globalne digitalne pripravljenosti za leto 2019. Ta meri digitalno pripravljenost 141 držav na sedmih kontinentih. Raziskava razkriva pomen dejstva, ali je država digitalno pripravljena in pozitiven vpliv, ki ga digitalna ekonomija lahko zagotovi posameznemu gospodarstvu. 

Prvih deset mest zasedajo države Zahodne Evrope, visoko digitalno pripravljene države pa so še Singapur, Luxemburg in ZDA. Slovenija pa se je v tovrstni raziskavi uvrstila na 28. mesto

Kot smo že rekli je dejstvo, da je sodobna IT tehnologija naš vsakdan. V času Covid-19 razmer, pa se je uporaba tehnologije samo še povečala. Zaradi epidemioloških razmer se je naše vsakdanje življenje spremenilo, vplivale pa so tudi na naše delo, ki se je v večini preselilo na delo od doma. O “novem” načinu dela smo pisali že v prejšnjih blogih o koristih, ki jih delo na daljavo prinaša, podelili smo tudi nasvete za boljšo organizacijo dela od doma, vodenje virtualnih sestankov in kako graditi zaupanje, kljub temu da nismo vsak dan skupaj s sodelavci v pisarni. 

Poglejmo še eno raziskavo slovenskega podjetja ECG – Energos consulting group, ki je izvedla anketo o digitalni pripravljenosti Slovenije za delo od doma in sicer v prvi polovici maja 2020, ko smo se na delo na daljavo še navajali.

V raziskavi je sodelovalo več kot 500 anketiranih, s pomočjo katerih so ugotovili sledeče:

  • pripravljenost državljanov na delo od doma je kar visoka, 
  • splošno počutje anketiranih ocenjujejo še malenkost višje kot pa pri delu na delovnih mestih. 

Izpostavili so tudi izzive, ki jih delo od doma prinaša, kot so:

  • druženje s sodelavci, 
  • možnosti izobraževanj in usposabljanj 
  • dostopnost določenih podatkov, potrebnih za delo. 

Pri izzivih organiziranja izobraževanj, usposabljanj in zadostnega druženja ter stikov med zaposlenimi si lahko pomagate z našim blogom o socializaciji v novih razmerah

Velik pokazatelj, kako dobro smo se navadili in organizirali na delo od doma je podatek, da se 90 % vprašanih v raziskavi podjetja ECG, ne bi želelo vrniti na delo ampak bi nadaljevali od doma. 

Za zaključek bi želeli poudariti, da smo veseli, da je Slovenija tako visoko na lestvici digitalne pripravljenosti, saj po našem mnenju prav tu tiči razlog, za tako dobro uvedbo novega načina dela, ki smo ga opravili brez večjih preglavic. Poleg tega pa je naša visoka digitalna pripravljenost krasna iztočnica in odskočna deska za naprej, saj bo sodobne IT tehnologije čedalje več.