ABC TRAJNOSTI
Trajnost je način delovanja posamezniko, podjetij, celotnega gospodarstva. Je način porabe in uporabe naravnih virov. S trajnostjo bomo, kot so zapisali pri Združenih narodih, zadostili potrebam sedanjosti, ne da bi ogrozili prihodnjim generacijam, da zadostijo svojim potrebam. A s tem so se seveda v diskusijah pojavili tudi izrazi, ki jih moramo, zato da lahko diskusiji sledimo in se dejansko aktiviramo, tudi razumeti. Dva ključna izraza sta ESG in SDG.
ESG?
ESG je danes večini že dobro poznana kratica za okoljska, družbena in korporativna merila (angl. Environmental, Social and Governance factors), ki se uporabljajo pri izbiri naložb. Na kratko lahko rečemo, da gre pri merilih ESG za družbeno odgovorno vlaganje v širšem pomenu teh besed. Kratica ESG se je razširjeno začela uporabljati leta 2006 na podlagi poročila Združenih narodov, ki je vsebovalo tudi ključnih šest kriterijev, ki jih morajo spoštovati deležniki na finančnih trgih, če želijo upoštevati merila ESG (United Nation’s Principles for Responsible Investment – PRI) in o katerih morajo nato o njih letno poročati.
SDG?
Združeni narodi so leta 2015 oblikovali 17 ciljev trajnostnega razvoja (Sustainable Development Goals – SDG), iz česar izhaja tudi kratica SDG. Posamezni cilji so povzeti na sliki spodaj.
Kako se pojmi povezujejo?
17 ciljev trajnostnega razvoja (Sustainable Development Goals – SDG) je razdeljenih v tri skupine – okoljsko, družbeno in upravljalsko skupino (Environment, Social, Governance – ESG). Ko je torej govora o ESG, beseda teče o splošnem. Ko je govora o SDG, smo že bolj konkretni.
Trajnostno poslovanje in delovanje postaja naša realnost. Tudi pravna. Pred dvema letoma je EU sprejela uredbo o taksonomiji EU 2020/852. Povedano zelo na kratko, Evropska unija se je z namenom, da dosežemo klimatske in energetske cilje odločila usmerjati investicije v trajnostne projekte in aktivnosti, kar bo bistveno vplivalo že vpliva tudi na kreditne odločitve evropskih bank.
Z razumevanjem izrazov SDG in ESG, v polje trajnosti komaj vstopamo. Kako pa naredimo korak naprej in od razumevanja preidemo k dejanjem? Ostanite z nami in v prihodnjih blogih izvedite več.