5 osnovnih pravil: SNEMANJE NA DOMU
KADRIRANJE – POSTAVITEV KAMERE/LAPTOPA
1. Kamero (ali telefon) vedno postavimo v isto ravnino oči ali rahlo višje. Gledalca oz. sogovornika, na drugem koncu video klica, nikoli ne smemo gledati dol ali “z viška”. Da dosežemo tak učinek, moramo prenosni računalnik ali kamero podložiti tako, da je “oko kamere” v isti višini oči. S tem, ko je kamera v ravnini oči, se izognemo stropu in tudi tlom v kadru.
Ima pa še eno prednost: naravnost vsi izgledamo bolj privlačni, sploh če se izognemo podbradku.
1. Levo in desno od našega telesa mora biti vedno enaka količina prostora. Kar lahko naredimo, je to, da smo v kadru postavljeni rahlo levo in gledamo v kamero rahlo desno (v smer, kjer je več prostora/praznine v kadru), ali smo postavljeni rahlo desno in gledamo levo (kjer nastane več prostora). Najlažje je, če smo nameščeni na sredini. Nad našo glavo mora vedno biti malo prostora – da glava ni odrezana ali pa da nad glavo ni preveč praznine. Občutek simetrije avtomatično polepša cel kader, torej tudi nas.
2. Ko se postavimo pred kamero moramo biti pozorni, da naše telo ni “odrezano” na pregibnih delih telesa. Sliko lahko na primer režemo nad komolci (primer 1) ali pod rameni (primer 2). Lahko režemo tudi med komolci in dlanmi – nikoli pa V KOMOLCU, V ZAPESTJU, V KOLENU ali V BOKU, saj so to pregibni deli telesa.
Primer 1 Primer 2
SET
1. Ozadje kjer snemamo mora biti v skladu s sporočilom, ki ga želimo prenesti. Če smo kuhar ali gospodinja, boljšega mesta za snemanje kot je kuhinja, ne bomo našli. Če sodelujemo na poslovnem snemanju, je bolje, da uporabimo bolj nevtralna ozadja, kot je na primer enobarvna stena s kakšno sliko, lahko pa je v ozadju tudi kar naša pisarna. Seveda lahko snemanje izvedemo tudi kar iz domače dnevne sobe, vendar moramo biti pozorni, da prostor počistimo in iz njega odstranimo vse predmete, ki niso primerni za našo temo pogovora (primer 1).
V ozadju NE SME biti okna in direktnega sonca, saj takšna svetloba kvari kvaliteto slike. Okno je sprejemljivo samo, če je prostor sicer dovolj zatemnjen in je okno v kadru zgolj zaradi občutka. Prav tako moramo paziti s sobnimi rastlinami in predmeti, ki bi lahko “pokukali” izza naše glave – vedno pazimo, da so višji predmeti stran od našega telesa (levo ali desno v kadru, primer 2).
Primer 1 Primer 2
SVETLOBA
1. Kot že omenjeno – izogibamo se neopsrednemu soncu, ki bi prihajalo iz našega ozadja ali nam sijalo v obraz. Direktna svetloba tako rekoč “prežge” sliko. Če zaradi svetlobe ne morete videti predmetov v prostoru, je premočna. Priporočeno je nastaviti kamero pred okno, skozi katero ni direktnih žarkov, ampak samo nežna dnevna svetloba – na ta način nam svetloba najlepše osvetli obraz.
2. Če imate v prostoru tople luči (rumen sijaj), jih je dobro ugasniti. Za potrebe snemanja so primerne samo hladne luči. Pomagate si lahko tako, da namizno svetilko s hladnim tonom (torej tako, ki ne sveti rumeno) nežno obrnete proti obrazu, tako da svetloba prihaja izza kamere, vas pa osvetli in naredi naraven filter. Tak pristop lahko na primer ženskam zgladi pore in posnetku doda “Instagram učinek”.
ZVOK
1. Pred vsakim snemanjem se prepričajte, ali so vsa vrata in okna zaprta, da zunanji zvoki ne motijo vašega snemanja. Prav tako opozorite družinske člane, da boste za določen čas potrebovali tišino.
2. Izklopite vse aplikacije in zvočna obvestila na prenosnem računalniku, na telefonu pa je najboljše vključiti funkcijo Airplane mode.
PRENOS IN SHRANJEVANJE DOKUMENTOV
1. Pred snemanjem se prepričajte, da imate v telefonu, na računalniku ali v kameri dovolj prostora. Za enourni pogovor bo zadostovalo 5GB.
2. Datoteke lahko prenašate preko sistema Google Drive ali aplikacije Filemail. Dropbox in WeTransfer sta primerna za manjše datoteke.
Avtor: Sandra Macele, Markant Media