Kaj mentorju prinese mentoriranec?
Predvidevanje, da mentorji obstajajo le zato, da mentorirancem zagotovijo znanje brez kakršnih koli koristi zanje same, je povsem napačno. Mentorstvo mora bitit vedno obravnavano kot vzajemno koristno za vse vključene. Obstaja več veščin in lastnosti mentorstva, ki lahko izboljšajo tudi mentorja in naredijo priložnost sodelovanja v mentorstvu še toliko bolj mamljivo.
Kako lahko torej mentoriranec pomaga mentorju?
- Izboljšane veščine vodenja
S prevzemom vloge mentorja v odnosu mentor-mentoriranec, mentor prevzame vodstveno mesto. Naravno je, da se bodo ob tem razvile njegove veščine vodenja, saj bo stopal ob mentorirancih skozi njihove izzive in dosežke ter jim nudil zdrav mešanico spodbude in povratnih informacij. To ga bo pripravilo na upravljanje večjih skupin ljudi v prihodnosti.
- Povečano zadovoljstvo in občutek namena
Mentorstvo je vzajemni odnos, ki daje vsem vpletenim občutek namena. Mentor bo lahko opazoval resnični vpliv svojega znanja in nasvetov na mentoriranca. To bo povečalo njegovo zavedanje o njegovi vlogi v povezavi s svojim namenom ter veselje ob možnosti pomagati nekomu drugemu.
- Izboljšane veščine empatije
Ko se mentoriranec sooča z izzivi, je to odlična priložnost za mentorje, da razvijajo svoje empatične veščine. Morda se niso srečali s specifično situacijo, vendar se lahko potrudijo razumeti, kako je biti v tej situaciji in nudijo nasvete, kako premagati ovire.
- Izboljšane veščine aktivnega poslušanja
To je povezano s prejšnjo točko. Da bi se angažirali v empatiji, morajo mentorji poslušati izzive svojih mentorirancev in si predstavljati, kako je bilo ali kako bi bilo biti v teh situacijah. Premislek o komentarjih mentoriranca, preden spregovorijo, jim bo omogočil, da nudijo bolj prilagojeno kombinacijo koristne spodbude in povratnih informacij.
- Možnost za razmislek o novih perspektivah
Pomembno je biti pozoren na “tunelski vid”. Po dolgem času v panogi ali na delovnem mestu vsakdo razvije slepe pege ali predhodne predstave o svojem delovnem področju. Srečanje z mentorirancem zato lahko omogoči priložnosti za učenje iz nove perspektive in razširitev znanja o svoji panogi in vlogi.
- Izboljšane veščine komunikacije
Mentorstvo je lahko uspešno le, če temelji na zdravi komunikaciji. Aktivno poslušanje mentoriranca in nato nudenje prilagojenih nasvetov je naravno usposabljanje za komunikacijo, ki se lahko uporablja tudi v drugih odnosih.
- Iskren odnos
S tem, ko stopa ob mentorirancu skozi viške in padce njihove poklicne poti, mentor razvija iskrene odnose s svojimi učenci. Poleg tega deljenje ranljivih zgodb iz lastne preteklosti prispeva k potencialni bližini v mentorskem odnosu, kar izboljšuje odnosne veščine vseh udeležencev.
Ne glede na to, na kateri strani mentorstva ste, lahko od le-tega profitirate, samo vedeti morate, kaj iščete in kako boste do tega prišli.